Elewacja budynku - rodzaje oraz najczęściej popełniane błędy

Elewacja

Elewacją nazywa się zewnętrzną powierzchnię ściany budynku. W zależności od jej położenia względem ulicy, wyróżniamy elewację frontową, tylną, boczną i ewentualnie ogrodową. Istotne jest także pojęcie (często mylnie utożsamiane z elewacją) fasady, które odnosi się tylko do przedniej, najbardziej reprezentacyjnej strony budynku posiadającej główne wejście. Elewacja stanowi wizytówkę domu, ale jest również pierwszą warstwą zewnętrzną domu. Pamiętaj, że warunki atmosferyczne są zmienne, dlatego materiał i wykonanie muszą być najlepszej jakości.

Popularne rodzaje elewacji

Ściany budynku można wykonać i ozdobić na wiele różnych sposobów. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz wybrać:

· drewnianą okładzinę – coraz bardziej popularna. Dobrze wykonana nadaje budynkowi nowoczesnego charakteru. Przy tego rodzaju elewacji dużą uwagę trzeba zwrócić na grubość i profil stosowanych desek. Najpopularniejsze są te o profilu prostokąta o grubości nie mniejszej niż 16 mm i szerokości do 150 mm. Montuje się je na zakładkę, tj. górna deska zachodzi na dolną.

· płyty klinkierowe lub kamienne – dekoracyjne i dostępne w różnych kolorach sprawią, że dom będzie wyróżniał się z tłumu. Bardzo często wykorzystywane są do podkreślenia cokołów, wykuszy lub narożników, dzięki czemu zmienia się wizualny odbiór budynku. Płyty rzadko występują samodzielnie. Najczęściej łączone są z tańszym materiałem.

· tynk elewacyjny –  w zależności od potrzeb wyróżniamy jego różne rodzaje, dlatego, dobierając go, zwróć uwagę na potencjalne zagrożenia, takie jak uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i oczywiście warunki atmosferyczne. Na rynku można znaleźć tynk akrylowy (odporny na deszcz, ale wrażliwy na duże słońce i mróz), silikonowe (odporne na deszcze, słońce i mało brudzące się), silikatowe (średnio odporne na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę, nasłonecznienie i zabrudzenia) oraz mineralne (odporne na promienie słoneczne, niskie temperatury, jednak wrażliwe na deszcz i uszkodzenia mechaniczne).

Najczęściej popełniane błędy

Pomylić można się niemal na każdym etapie pracy, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do budowy i prac wykończeniowych. Jakie błędy popełniane są najczęściej?

· Niewłaściwy czas wykonywania elewacji

Okres od maja do czerwca jest najlepszy do tego typu prac. Temperatury nie osiągają wtedy zbyt wysokich wartości, a wilgotność powietrza ułatwia szybsze i bardziej równomierne twardnienie tynku. Jeśli zdecydowałeś się na tynkowanie na mokro, to musisz skończyć wszystko zanim temperatura zacznie spadać poniżej 5°C. Czasem zdarza się, że prace przypadają na ciepłe miesiące letnie – zainwestuj wtedy w osłony przeciwsłoneczne, środki gruntujące i dodatkowe rozpylacze wodne. W ten sposób stworzysz właściwe warunki schnięcia.

· Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Przed tynkowaniem zadbaj o to, by ściana była oczyszczona z zanieczyszczeń i gładka. To poprawi przyczepność zaprawy tynkowej i ułatwi proces jej nakładania.

· Niewłaściwy montaż okładzin z kamienia lub płytek klinkierowych

Pamiętaj o zakupie odpowiedniego kleju i precyzyjnym dociśnięciu elementów do muru. Nie nakładaj zbyt dużo preparatu, rozprowadzaj go równomiernie i dopasuj do materiału, który będziesz kleił. Dokładne ułożenie elementów zapobiegnie przedostawaniu się pod nie powietrza i powstawaniu odprysków.

· Niewłaściwy kolor

Wybierając tynk i jego kolor, weź pod uwagę otoczenie, w którym stoi dom. Biele i szarości pięknie będą kontrastować z otaczającą dom zielenią. Kolorowe sprawdzą się wtedy, gdy chcesz wyróżnić się z tłumu innych domów.

· Niezgłoszenie prac do Wydziału Architektury

Jest to konieczne, jeśli wraz z remontem elewacji docieplamy budynek. Podajesz wówczas termin rozpoczęcia prac i dołączasz plany z rysunkami. Jeśli po 30 dniach od złożenia dokumentów nie otrzymasz odmowy, śmiało zaczynaj.

Wszystkie decyzje na temat materiałów, wyglądu i terminów podejmij przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu unikniesz stresujących sytuacji i dokonywania wyborów pod presją. Elewacja powinna służyć przez lata, dlatego warto przemyśleć każdy, nawet najdrobniejszy element, by przez długi czas móc cieszyć się estetycznym wyglądem wymarzonego domu.