BLOG
Magia home-staging’u
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak sprawić, żeby Twoje mieszkanie zwracało na siebie uwagę kupujących? Jak zarobić na mieszkaniu, które posiadasz? Odkryj home-staging! Ta strategiczna metoda przygotowania nieruchomości do sprzedaży pomoże ci w ciekawy sposób uatrakcyjnić twoje wnętrza!
Czym jest home-staging?
Jest to wizualne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży czy wynajmu. Dzięki tej metodzie możliwe jest zaaranżowanie wnętrza w atrakcyjny sposób. Wzbudza to większe zainteresowanie dużej liczby potencjalnych kupujących. Wynikiem home-stagingu najpewniej będzie szybka, łatwa i bardziej efektywna sprzedaż, a co za tym idzie- dobre pieniądze.
Home-staging, czy się opłaca?
Z pewnością home-staging jest w stanie przyspieszyć sprzedaż bądź wynajem mieszkania. Warto pamiętać, że każde ładnie i estetycznie wykonane zdjęcie przyciągnie uwagę wielu potencjalnych klientów. Warto zatem zadbać o to, by było jak najlepszej jakości.
Home-staging pozwala również na osiągnięcie wyższych wyników i korzyści finansowych. Nawet drobna zmiana kolorów, oświetlenia, dekoracji czy umeblowania jest w stanie zwiększyć nasze potencjalne dochody. Nie jest to proces bardzo kosztowny, a może przynieść niesamowite efekty.
Ile kosztuje home-staging?
Jest to trudne pytanie, ponieważ nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wielkości nieruchomości, jej wcześniejszego stanu oraz zakresu prac, które chcemy wykonać. Najczęściej jest to jednak cena wahająca się pomiędzy 500, a kilka tysięcy złotych.
Warto?
Home-staging zdecydowanie pomaga wyróżnić oferty na rynku, a co za tym idzie- prowadzi do szybszej i bardziej satysfakcjonującej sprzedaży. Na pewno warto jest dobrze przemyśleć cały ten proces i rozważyć wykorzystanie go.
Od czego zacząć?
- Przygotuj swoje wnętrze, zadbaj by było czyste i schludne. Może być decydujące w sytuacji potencjalnego kupna. Nikt nie zainteresuje się brudnym miejscem i na pewno nie będzie chciał inwestować w nie swoich pieniędzy.
- Zainstaluj odpowiednie oświetlenie. Każde wnętrze ma swoje zastosowanie, dlatego zastanów się ile światła idealnie rozjaśni Twoje! Dobierz odpowiedni kolor i moc, a także zastanów się nad postawieniem mniejszych lampek na biurkach czy blatach. Oświetlenie może również pełnić funkcję dekoracyjną. Z pewnością doda to uroku i wzbogaci każde wnętrze.
- Dobierz pasujące kolory. Warto zadbać o dobór barw, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądać przestronnie i nowocześnie. Dlatego pamiętaj o jasnych kolorach, które rozświetlą pomieszczenie. Będą zachęcały do spędzenia tam czasu i dodadzą mu trochę życia. Unikaj natomiast jaskrawych kolorów. Często nie pasują one do całości, a także są w stanie od razu odstraszyć klienta. Pamiętaj, że im bardziej neutralnie twoje wnętrze będzie wyglądać, ty lepiej!
- Zadbaj o odpowiednie umeblowanie. Jest to jeden z ważniejszych elementów, ponieważ pokaże potencjalnym kupującym jak będą mogli urządzić swoje przyszłe mieszkanie. Ciężko jest trafić w gust każdego, dlatego im bardziej neutrale meble kupimy, tym łatwiej będzie je później dostosować do indywidualnych preferencji. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością mebli, może być to przytłaczające.
- Pamiętaj o potędze zapachów! Łagodny i delikatny zapach w mieszkaniu to coś, co umili czas spędzony tam i zdecydowanie zapadnie w pamięć na długo. Przecież każdy z nas pragnie otaczać się pięknym i subtelnym zapachem.
- Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów. Tak samo jak zbyt duża ilość mebli- liczba rzeczy osobistych i dekoracji w mieszkaniu również powinna być ograniczona, aby nie przytłoczyć kupującego. Wnętrze powinno wyglądać schludnie i czysto.
Pamiętaj, że triki home-staging’u to jedynie delikatna pomoc. To od Ciebie zależy jak zaprezentujesz swoje wnętrze. Jeśli jednak przemyślisz wszystko dokładnie i nie zapomnisz o tych kilku sposobach, łatwiej i szybciej sprzedasz swoją nieruchomość.
Zapraszamy do współpracy.
Bo pierwsze wrażenie ma znaczenie!
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. Wiemy, że stworzenie praktycznego, zorganizowanego i przede wszystkim wygodnego wnętrza może być wyzwaniem. Dlatego chcielibyśmy zaproponować rozwiązania, które pomogą Ci zaplanować i urządzić Twoje wymarzone biuro domowe.
1. Znajdź idealne miejsce
Jeśli decydujesz się na stworzenie biura w swoim domu, pamiętaj aby wybrać odpowiednie miejsce. Jest to ważne dla wydajności pracy i komfortu osobistego. Żeby ułatwić sobie zadanie, odpowiedz na poniższe pytania:
- Zastanów się jaką pracę będziesz wykonywać i co będzie ci do tego potrzebne. Czy potrzebujesz dużej czy małej przestrzeni? Czy potrzebujesz zupełnej ciszy i spokoju? Czy będziesz pracować w ciągu dnia czy w porach nocnych?
- Upewnij się, że miejsce jest funkcjonalne. Czy można tam umieścić meble i urządzenia, które ci najbardziej odpowiadają? Czy jest dobry dostęp do Internetu? Czy potrzebujesz dużo światła naturalnego?
- Zapewnij sobie prywatność. Zastanów się czy potrzebujesz oddzielnego pokoju? Czy czujesz się w nim wystarczająco odizolowany od hałasu i innych? Czy jesteś w nim w stanie się wyciszyć i zając daną pracą?
2. Wybierz idealne meble i wyposażenie
Aby miejsce było odpowiednie, wybierz meble, które spełnią twoje oczekiwania. Powinieneś pamiętać, że dobre wyposażenie sprawia, że praca staje się bardziej efektywna.
- Dokładnie zmierz pomieszczenie i zastanów się nad ich rozmieszczeniem. Możesz stworzyć wstępny projekt, albo zgłosić się do firmy, która z pewnością doradzi jak w odpowiedni sposób wykorzystać daną przestrzeń.
- Wybierz biurko, szafki i krzesło, które sprawią, że Twoja praca będzie wydajna, ale także zadbają o twoje zdrowie i samopoczucie. Zastanów się jakie krzesło będzie idealne dla ciebie, dzięki czemu unikniesz bólu pleców po długim dniu pracy.
- Określ swój budżet. Zastanów się ile pieniędzy chciałbyś przeznaczyć na zakup wyposażenia i znajdź odpowiedni sklep na zakupy.
3. Oświetlenie dla wydajności
Musisz pamiętać, że aby praca była wydajna, potrzebne jest dobre oświetlenie. Dzięki temu będziesz w stanie pracować sprawniej, zdrowiej i dłużej.
- Zatroszcz się o dostęp do światła naturalnego. Światło naturalne jest najzdrowszym źródłem dla Twoich oczu i najlepiej wpłynie na Twoje samopoczucie.
- Dodaj lampę oświetlającą całe pomieszczenie, ale nie zapominaj o oświetleniu punktowym. W godzinach wieczornych potrzebujemy więcej światła sztucznego, które umożliwi nam dalszą pracę. Światło punktowe pozwoli zwiększyć widoczność materiałów nad którymi pracujemy i zmniejszy zmęczenie wzroku.
4. Dodaj trochę koloru!
Pamiętaj, że biuro domowe to przestrzeń, w której będziesz spędzać dużo czasu. Dostosuj je zatem tak, aby dobrze wpływało na twoje samopoczucie.
- Wybierz kolory ścian, które pozwolą ci się lepiej skoncentrować. Może być to na przykład kolor zielony czy niebieski, które kojarzą się ze spokojem i z pewnością wyzwolą Twoją kreatywność.
- Aby biuro było przyjemne dla oka dodaj trochę dekoracji. Mogą być to obrazy, czy rośliny. Dzięki temu praca w takim miejscu nie będzie przygnębiająca, a ciekawa i twórcza.
5. Zrelaksuj się, nie zapominaj o odpoczynku!
Warto zastanowić się nad kącikiem, który posłuży jako miejsce relaksu. Siedzenie w jednej pozycji przez długi czas, nie jest dobre dla zdrowia, dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie miejsca, na krótką przerwę.
- Znajdź odpowiednie siedzenie. Może to być wygodny fotel czy kanapa, w zależności od ilości miejsca, jakie chcesz na to przeznaczyć. Wybierz meble tak, aby spełniły twoje oczekiwania.
- Zastanów się, jak możesz urozmaicić sobie przerwę w pracy. Czy będą to książki, kącik z herbatą czy miejsce do medytacji. Dzięki odpowiedniej przerwie i dobremu wypoczynkowi, dalsza praca będzie dużo bardziej wydajna.
Pamiętaj, że urządzenie własnego biura domowego nie musi być męczące i nudne! Dzięki dobrej organizacji i odpowiednim pomysłom możesz sprawić, że Twoje nowe miejsce pracy stanie się przyjemne, praktyczne i komfortowe! Spraw, aby Twoje nowe biuro stało się przestrzenią inspiracji i pozytywnej energii, która pomoże Ci się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia. Powodzenia!
Autor: Julia Pracka
Beton architektoniczny Cemento marki OIKOS
Beton Architektoniczny Firmy Oikos to cienkowarstwowy tynk wapienny, pozwalający uzyskać efekt betonu. Tego rodzaju rozwiązanie daje nam nieograniczone możliwości zastosowania. Na ściany, sufity i kominki, do kuchni i łazienek, do sypialni i pokoi dziennych. Powłoka betonu dekoracyjnego firmy Oikos nałożona techniką imitującą płyty betonowe nadaje dekorowanym pomieszczeniom dodatkowy prestiż, a wykończone w ten sposób ściany czy ich fragmenty stają się samodzielnymi , cennymi elementami ich wyposażenia.
Cemento jest specjalnym tynkiem dekoracyjnym na bazie piasku, proszku marmurowego i wapna gaszonego do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Produkt ma postać gęstej masy i jest gotowy do nałożenia. Cemento jest łatwe w użyciu i przy zastosowaniu odpowiedniej techniki pozwala na uzyskanie efektu naśladującego charakterystyczną strukturę surowego betonu. Produkt doskonale wiąże się z podłożem tworząc z nim jedną całość. Cemento zapobiega rozwojowi pleśni, glonów i bakterii, ma niski poziom zapachu, jest niepalne i przyjazne dla człowieka i środowiska
Przygotowanie powierzchni
1. Powierzchnie powinny być suche i wysezonowane. Ściany powinny być dokładnie oczyszczone i gładkie. Dla wzmocnienia podłoża można nałożyć jedną warstwę gruntu Crilux.
2. Jako warstwę podkładową należy nałożyć jedną warstwę gruntu Il Primer.
Aplikacja produktu
1. Przy użyciu stalowej pacy należy nałożyć cienką warstwę tynku i wygładzić stalową pacą aż do wyciśnięcia ziarna.
2. Po upływie co najmniej 24 godzina należy nałożyć drugą warstwę Cemento (dla efektu głębszych bruzd warstwa może być grubsza) i ponownie wygładzić stalową pacą, stosując jednak mniej siły niż w przypadku pierwszej warstwy.
3. Przed wyschnięciem, używając pacy ze szczotką, należy wykonać na powierzchni nieregularne żyły (zdecydowanymi uderzeniami). W gładkich miejscach, przy użyciu mniejszej siły, również należy pouderzać pacą w celu utworzenia chropowatej powierzchni.
4. Gdy tynk zaczyna przesychać (tynk nie brudzi po dotknięciu jego powierzchni) należy wykonać pierwsze wygładzenie powierzchni przyciskając lekko i przesuwając spodnią część stalowej pacy w celu wygładzenia najbardziej chropowatych fragmentów.
5. Po dokładniejszym przeschnięciu należy powtórzyć wygładzanie dociskając pacę mocniej niż wcześniej. UWAGA – w przypadku, gdy podczas wygładzania w jednym miejscu zbierze się grubsza warstwa tynku, nie należy jej od razu wygładzać na siłę, tylko poczekać aż przeschnie.
6. Opcjonalnie, przy użyciu krawędzi szpachelki lub płaskiego śrubokręta, w tynku można wydrapać fugi. Krawędzie fug mogą zostać przeszlifowane po upływie 24 godzin.
Tynk dekoracyjny trawertyn naturalny w formie sypkiej marki OIKOS
Tynk dekoracyjny marki OIKOS jest współczesnym odpowiednikiem dawnego trawertynu. Jego zadaniem jest uzyskanie takiego samego efektu estetycznego przy zastosowaniu materiałów, w który skład wchodzi sproszkowany marmur wymieszany z odpowiednim spoiwem. Powstały w ten sposób tynk wypełniający przypomina wyglądem okładzinę kamienną wykonaną z trawertynu.
Tynk ten jest specjalnym, wypełniającym tynkiem dekoracyjnym przeznaczonym do wnętrz i na zewnątrz, wyprodukowanym na bazie piasków, odpowiednio dobranych sproszkowanych marmurów oraz sezonowanego wapna gaszonego. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki nakładania pozwala uzyskać efekt zbliżony do kamienia naturalnego z charakterystycznym dla niego żyłkowaniem. Jest bezwonny, nietoksyczny, niepalny i przyjazny dla środowiska.
Tynk dekoracyjny trawertyn to naturalne piękno kamienia w innowacji ekologicznej marki Oikos. Po wymieszaniu ze spoiwem przybiera postać gęstej, kremowej masy. Dzięki zastosowaniu właściwej techniki aplikacji pozwala na uzyskanie efektu naśladującego strukturę naturalnego materiału, nie zmieniając jego właściwości.
Farba dekoracyjna Ottocento marki OIKOS
Ottocento jest akrylowa farbą wewnętrzną, która dzięki specjalnej formule i metalicznym pigmentom pozwala uzyskać na ścianie dyfuzyjna powłokę przypominająca cenne jedwabne lub aksamitne tkaniny stosowane w przeszłości jako tapety.
Ottocento nadaje się znakomicie zarówno do wnętrz w stylu klasycznym jak nowoczesnym a otrzymane na ścianach urozmaicone efekty dekoracyjne zmieniają się w zależności od intensywności i kata padania światła. Produkt jest bezwonny, nietoksyczny, przyjazny dla człowieka i środowiska.
Ottocento jest końcowym elementem systemu w skład którego wchodzi grunt Crilux oraz podkład matowy Supercolor lub Extrapaint. Produkt jest gotowy do użycia. Do jego aplikacji służy średniej wielkości paca wenecka ze stali nierdzewnej. W celu uzyskania efektu Antico Velluto materiał nakładamy nieregularnie na całej powierzchni, przed wyschnięciem wygładzamy produkt aż do uzyskania aksamitnej powierzchni.
Skrzydło + ościeżnica = drzwi
Skrzydło
Składa się z ramy, biegnącej po obwodzie, oraz z segmentów o budowie płytowej albo płycinowej. Przestrzeń wewnętrzną często wypełnia się materiałem o dobrych właściwościach izolacyjnych bądź akustycznych, np. styropianem, pianką poliuretanową, bądź wkładką z poliamidu. Skrzydła płytowe mają, po obu stronach prostokątnej ramy, sztywne tafle z materiałów drewnopodobnych lub np. z aluminium, wykończonego fornirem lub okleiną foliową oraz dekoracyjnymi listwami z frezem. Skrzydła płycinowe zaś – powierzchnię podzieloną na mniejsze segmenty (płyciny), wypełnione ozdobnymi elementami – drewnem, szkłem itp.
Wersje drewniane produkuje się z litego albo klejonego warstwowo drewna. Najczęściej używa się sosnowego, bukowego, dębowego lub egzotycznego. Skrzydła z płyt drewnopodobnych wytwarza się z płyt wiórowych bądź kilku odmian płyt pilśniowych – zwykłej, czyli twardej MDF, oraz HDF, czyli bardzo twardej. Wykańcza się je albo drewnianym fornirem (warianty droższe), albo okleiną z laminatu (tańsze), ewentualnie kryjącą farbą (najtańsze). Stosując drzwi ze szkła, dla bezpieczeństwa lepiej wybrać produkt hartowany lub z laminowane folią. Tafle hartowane są odporne na uderzenia, a jeżeli mimo to się zbiją, rozsypują się na nieostre kawałki. Szkło połączone ze specjalną folią może pęknąć, ale się nie rozsypie.
Krawędzie skrzydła wyposaża się w uszczelki z gumy syntetycznej lub z EPDM. Jeśli są to uszczelki komorowe, niekiedy lepiej wymienić je na płaskie, które są mniej sprężyste i nie powodują prężenia w zamku. Można je kupić w hipermarketach budowlanych. Skrzydła o szerokości nie przekraczającej 90 cm zwykle mocuje się na dwóch zawiasach, szersze natomiast na trzech.
Ościeżnica
Ościeżnica drzwi lub ościeżnica okienna to prosty element konstrukcyjny, przypominający wyglądem ramę, którą umieszcza się w otworze drzwiowym bądź okiennym. To właśnie do niej mocuje się drzwi lub okna, dlatego wybór odpowiedniej ościeżnicy jest tak istotny. Skrzydło i ościeżnica muszą do siebie idealnie pasować pod względem technicznym i estetycznym, dlatego najczęściej ościeżnica wykonana jest z tego samego materiału co skrzydło, czyli z drewna lub jego pochodnych. Wyjątek stanowią skrzydła całe ze szkła – nie mają szklanych ościeżnic, lecz wytworzone z drewna albo płyty drewnopochodnej. Takie ościeżnice standardowo sprzedaje się z blachą zaczepową oraz uszczelką.
Przygotowanie ościeża
Przygotowanie otworu w ścianie (czyli ościeża) odbywa się w fazie stanu surowego budowy, na etapie wznoszenia ścian zewnętrznych. Od tego, czy przegroda jest idealnie pionowa, a wymiary otworu precyzyjnie wykonane, zależy późniejszy poprawny montaż oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi przez lata. Prawidłowe przygotowane ościeża pozwala uniknąć kucia lub domurowywania ścian w wykończeniowej fazie budowy domu, w której następuje osadzenie ościeżnicy i skrzydeł drzwi.
Szczególnie niepożądane są błędy przy wytyczeniu wysokości otworów drzwiowych – z uwagi na fakt, że wieńczą je zbrojone nadproża z betonu. Przed zakupem ościeżnicy i skrzydła koniecznie należy sprawdzić, czy przygotowane ościeże rzeczywiście jest około 4 cm szersze i 2 cm wyższe od zewnętrznych wymiarów planowanej do niego ościeżnicy. A także zmierzyć grubość ściany i adekwatnie do niej dobrać rodzaj ościeżnicy. Tak zwana stała zawsze pasuje do przegród o standardowej grubości i ma 6-8 cm, natomiast ościeżnica z funkcją regulacji nadaje się do ścian o nietypowej grubości i skrzydeł o szerokości 60-110 cm.
Montaż ościeżnicy i skrzydła
Wstawić drzwi powinni pracownicy producenta lub sprzedawcy, szczególnie jeśli jest to warunek udzielenia gwarancji. Osadzić ościeżnicę można również samodzielnie (nie jest to czynność skomplikowana), używając do tego – poziomnicy, klinów, młotka, wkrętaka, rozpór montażowych, pianki montażowej, silikonu, kleju do drewna itp. Zamki, okucia oraz wszelkie akcesoria niezbędne do założenia i eksploatacji drzwi producenci dołączają do ościeżnic i skrzydeł. Jedynie klamki zwykle kupuje się osobno, dbając najczęściej o to, żeby w całym domu były jednakowe.
Aby ościeżnica i skrzydła drzwiowe nie ulegały paczeniu, ich montaż przeprowadza się po zakończeniu wszelkich mokrych robót, czyli w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami (otynkowanymi i pomalowanymi) oraz z gotowymi posadzkami. Wyjątek to ościeżnica z metalu, która jako bardziej odporna na uszkodzenia – niż ta z drewna lub płyt drewnopochodnych – może być wstawiona już na etapie stanu surowego, w nieotynkowanych ścianach. Jeśli otwór drzwiowy jest należycie przygotowany i nie trzeba dokonać jego korekty (wyrównania powierzchni otworu i uzupełnienia ubytków), to prace rozpoczyna się od złożenia elementów ościeżnicy. Następnie przy pomocy klinów osadza się ją w otworze drzwiowym.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pionu i poziomu ościeżnicy przy użyciu poziomnicy, potem zastosowanie rozpór montażowych (wymagane są rozpory na trzech wysokościach). Taką ościeżnicę zespala się ze ścianą kotwami, po wcześniejszym wywierceniu odpowiedniej wielkości otworów, oraz pianką montażową.
Kiedy pianka zwiąże (trwa to zwykle 3-4 godziny), demontuje się rozpory i wyjmuje kliny. Po przycięciu nadmiaru stwardniałej pianki przystępuje się do nałożenia listew osłaniających. Przedostatnią czynnością jest zamocowanie skrzydła na zawiasach i regulacja ich w taki sposób, żeby drzwi prawidłowo się zamykały. Ostatnią natomiast – przykręcenie klamki. W przypadku lekkich skrzydeł, niektórzy producenci dopuszczają montaż tylko na piankę, bez użycia kotew.
Nawet najlepsze i najładniejsze drzwi zewnętrzne nie będą prawidłowo działać, jeśli będą źle zamontowane.
Drzwi zewnętrzne muszą przede wszystkim zabezpieczać nasz dom przed nieproszonymi gośćmi, chronić przed warunkami zewnętrznymi, zapobiegać przed stratami ciepła z wnętrza domu. Powinny się także wygodnie otwierać i zamykać. Wszystkie te cechy zależą od jakości i parametrów drzwi, ale równie ważny jest ich poprawny montaż. Nawet najlepsze drzwi, jeśli będą źle zamontowane, nie będą dobrze działać.
Montaże
- Ogólne zasady dotyczące prawidłowego montażu okien i drzwi
- Co trzeba wiedzieć przed zakupem drzwi lub okien?
- Co trzeba wiedzieć przed montażem drzwi lub okien?
- Montaż drzwi zewnętrznych
- Co trzeba wiedzieć po montażu drzwi lub okien?
- Elewacja budynku – rodzaje i najczęściej popełniane błędy
- Ogólne zasady dotyczące montażu elewacji drewnianej
- Montaż elewacji drewnianej w zależności od rodzaju ocieplenia
- Montaż elewacji z sidingu