Ogród wertykalny

ZIELONA ŚCIANA Z MCHU
Zielona ściana z mchu to stylowa, wertykalna dekoracja, która powstaje poprzez przyklejenie specjalnego mchu do odpowiednio przygotowanej, płaskiej powierzchni. Przygotowane panele roślinne można zamontować bezpośrednio do ściany albo do specjalnej podkonstrukcji. Jeśli szukasz wyjątkowych, nowoczesnych rozwiązań wnętrzarskich i lubisz towarzystwo roślin, a jednocześnie nie masz czasu lub energii na wymagające rytuały pielęgnacyjne, mech dekoracyjny na ścianę to rozwiązanie idealne.
JAK POWSTAJĄ ZIELONE ŚCIANY Z MCHU?
Mech zbiera się ręcznie i w ograniczonych ilościach, tak żeby nie naruszyć równowagi ekosystemu, w jakim rośnie. Następnie jest on oczyszczany oraz poddawany procesowi stabilizacji i ewentualnego barwienia. Stabilizacja to nic innego, jak uśpienie rośliny. Dzięki temu mech zachowa wszystkie swoje właściwości, ale nie będzie się dalej rozrastał. Proces ten polega na wprowadzeniu do soków mchu ozdobnego specjalnie stworzonego roztworu na podstawie gliceryny.

Stabilizowany mech dekoracyjny wygląda naturalnie, jest miękki i sprężysty, a jednocześnie nie wymaga pielęgnacji i nie będzie się osypywał ze ścian. Cały proces i efekt końcowy są nietoksyczne i biodegradowalne. Ze stabilizowanego mchu leśnego albo chrobotka reniferowego można następnie tworzyć ciekawe aranżacje o funkcji dekoracyjnej – zielone ściany z mchu. Spreparowane rośliny przykleja się do specjalnych paneli, które następnie montuje się albo bezpośrednio do ściany, albo do przygotowanej wcześniej konstrukcji z drewna bądź profili PCV. Taki gotowy panel można samodzielnie przymocować do ściany, posługując się klejem montażowym albo skorzystać z fachowej usługi. Tak czy inaczej, wybraną powierzchnię należy dokładnie oczyścić z pyłu i zagruntować, żeby panel dokładnie się przykleił.
Należy zadecydować, w którym konkretnym miejscu chcemy umieścić mech na ścianie. Płytę i samą instalację wykonuje się wówczas pod podane wymiary, w dowolnym (niekoniecznie prostokątnym!) kształcie. Indywidualne, tworzone na miarę projekty doskonale wpisują się w przestrzeń. Do aranżacji wykorzystuje się różne rodzaje i odcienie mchu, dzięki czemu możemy tworzyć gładkie powierzchnie lub trójwymiarowe wzory. Na życzenie urozmaicamy kompozycje, wplatając w nie stabilizowane paprocie oraz trawy. W ten sposób powstają przepiękne, zielone obrazy.
JAKIE ZALETY MAJĄ ŚCIANY Z MCHU?
- W pomieszczeniu obecna jest naturalna zieleń, ale nie wymaga pielęgnacji czy dopływu promieni słonecznych lub specjalnego oświetlania
Ściana z mchu to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma ręki do roślin lub nie ma czasu, środków czy po prostu ochoty na zajmowanie się żywą zielenią. W opozycji do tradycyjnych roślin pokojowych, stabilizowane mchy i porosty są w zasadzie bezobsługowe. To specyficzne tworzywo roślinne nie wymaga dostępu do światła słonecznego ani żadnych rytuałów pielęgnacyjnych, nawet oczyszczania z kurzu. Nie trzeba, a wręcz nie wolno ich podlewać, zraszać, przycinać ani nawozić, nie mówiąc już o sprzątaniu opadających liści, walce ze szkodnikami czy wymianie chorych okazów. Słowem – zielone ściany z mchu są absolutnie samowystarczalne. Możesz wyjechać z mieszkania czy biura na kilka miesięcy, a po Twoim powrocie stan dekoracji nie ulegnie zmianie.

- Wieloletnia trwałość
Mech dekoracyjny na ścianę charakteryzuje się wieloletnią trwałością. Jeśli tylko w pomieszczeniu panować będą odpowiednie warunki i nie będzie się mu za bardzo przeszkadzać, na przykład wystawiając na bezpośrednie słońce, odwdzięczy się niezmienionym wyglądem przez długi, długi czas (kilka lat). Zielone ściany z roślin stabilizowanych nie więdną, nie wysychają, nie starzeją się ani nie chorują; nie zmieniają zapachu ani koloru, a nawet nie tracą na miękkości. Inwestując jeden raz, zyskujesz długowieczny, oryginalny akcent wystroju domu, biura czy lokalu. - Unikatowy, stylowy i ekskluzywny design
Zielone ściany z mchu są spektakularną, ekskluzywną ozdobą i pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. To estetyczne, oryginalne rozwiązanie jest w stanie odmienić każde wnętrze. Co istotne, chrobotek reniferowy występuje w szerokiej gamie kolorystycznej; taka paleta kolorów skutecznie inspiruje do tworzenia oryginalnych, designerskich dekoracji. We wnętrzach króluje jednak klasyczna zieleń, która skutecznie ożywia przestrzeń i nadaje jej energetycznego, stylowego charakteru.

- Możliwość aranżacji na wymiar i oszczędność przestrzeni użytkowej
Ściany z mchu są aranżowane na wymiar, przez co idealnie wypełniają wolną przestrzeń. Z kolei samo zamontowanie paneli w pionie pozwala obejść się bez strat cennej powierzchni użytkowej którą miałyby zajmować donice. Osoby przebywające w danym wnętrzu mogą cieszyć się towarzystwem zieleni pod postacią mchów i porostów przez cały rok nawet mimo niewielkiego metrażu.
• Ręczne wykonanie, 100% naturalność i biodegradowalność
Ściany z mchu nie tylko przemycają przyrodę do wnętrz, ale też stanowią eko ozdobę w duchu less waste. Już na etapie stabilizacji wykorzystywane są ekologiczne substancje; chrobotek jest barwiony naturalnymi pigmentami, a dekoracje są wykonywane ręcznie. Zamiast bibelotów z plastiku, które będą zaśmiecać środowisko przez całe pokolenia, znacznie lepiej jest postawić na naturalną, długowieczną, a przy tym biodegradowalną ozdobę wnętrza.
• Poprawa akustyki wnętrza
Panele z mchu doskonale wpływają na akustykę wnętrza, wygłuszając je i tłumiąc zbędny hałas. Mech na ścianie pochłania fale dźwiękowe i sprawia, że o ile wewnątrz udekorowanego pomieszczenia wszystko lepiej słychać, o tyle z zewnątrz nie docierają do niego irytujące, dekoncentrujące dźwięki. Jednocześnie to, co dzieje się w środku, nie przedostaje się tak łatwo poza oddzieloną przestrzeń. Właśnie dlatego zielona ściana z mchu idealnie sprawdzi się w sali konferencyjnej, sypialni, łazience czy innym pomieszczeniu, w którym ceni się swobodę i dyskrecję.
MECH LEŚNY CZY CHROBOTEK?
Do przygotowania wewnętrznych, ściennych ogrodów wykorzystuje się dwa rodzaje mchu leśnego: płaski oraz kępkowy (czyli gąbczasty, poduszkowy), układając je w powierzchnie płaskie, wypukłe i wklęsłe, a także wzory, grafiki czy logotypy. Ponieważ oba rodzaje mchu są niezwykle elastyczne, można tworzyć z nich ogrody pionowe w dowolnym kształcie oraz umieszczać je na ścianach i sufitach.
O ile mech płaski, jak sama nazwa wskazuje, przypomina wypłaszczoną, leśną ściółkę, o tyle mech kępkowy układa się w półokrągłe, miękkie wybrzuszenia.
Kuszącą alternatywą dla dekoracji z mchu leśnego jest chrobotek na ścianę. Ten stabilizowany, gąbczasty porost ma właściwości bardzo zbliżone dla mchu – tym, co go odróżnia, jest szeroka gama kolorystyczna oraz atest niepalności. W naturze chrobotek reniferowy ma kolor szary, przy czym po zabarwieniu może przyjmować przeróżne odcienie, od soczystej zieleni, przez róż i czerwień, aż po błękit czy granat.


GDZIE SPRAWDZI SIĘ ŚCIANA Z MCHU?
Mech na ścianie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie warto przemycić trochę zieleni – w prywatnych pomieszczeniach domowych, biurach, restauracjach, hotelach, poczekalniach, punktach usługowych i wszelkiego rodzaju przestrzeniach komercyjnych, od galerii handlowych po strefy SPA.
Jedyne dwa wymogi to fragment wolnego miejsca na ścianie, żeby przymocować gdzieś panel, a także odpowiedni poziom wilgotności (40-80%) – jest to konieczne do zachowania żywego koloru, struktury i miękkości mchu. Ponieważ w większości mieszkań panuje wilgotność na poziomie 40-60%, nie jest to wcale warunek trudny do spełnienia. Warto zaznaczyć, że właśnie taki przedział jest najbardziej korzystny dla naszego samopoczucia i zdrowia, a w razie problemów jego utrzymaniem i tak wypadałoby wprowadzić w ruch nawilżacz powietrza. Przy optymalnej wilgotności wystarczy nie wystawiać ściany z mchu na próbę i trzymać ją z dala od grzejników, klimatyzacji czy padających bezpośrednio promieni słonecznych.